Lukostřelba

16. června 2007 v 17:49 | Martin Volek
Lukostřelba
Stáří luku a šípu se odhaduje asi na 50 000 let. Vznik a používání luku se objevuje ve starší době kamenné. K většímu použití a zdokonalení luku a šípu došlo zhruba o 10 000 let později. Luk a šíp byl vedle ohně jedním z hlavních pomocníků člověka. Bylo to náčiní, které bylo pro člověka rozhodující v opatřování potravy a ve válce. Co do významu pro zachování a vývoj lidského rodu, je objev luku a šípu řazen na třetí místo za objev řeči a ohně. Pravěcí umělci, jejichž malby a kresby jsou uchovány dodnes v různých jeskyních Skandinávie, Španělska a Francie, dotvrzují skutečnost, že tomu tak bylo. Písemným dokladem o používání luku je i biblický Starý zákon, ve kterém můžeme na mnoha místech číst citáty o luku, o střelbě z luku a o šípech a toulech. Luky dosahovaly délky kolem dvou metrů a časem bylo docíleno v jejich výrobě určité dokonalosti.
U některých staroegyptských národů se luk stal posvátným symbolem královské moci, stal se svátostí a byl zasvěcován i božstvu.
Řekové učinili z lukostřelby velký národní sport a lukostřelba byla jedním z hlavních pořadů olympijských her, pořádaných každé čtyři roky k poctě boha Dia a to od roku 776 před Kristem až do roku 394 n.l.
Ve středověku se stal luk a šíp nutnou výzbrojí vojska. Nejlepší lukostřelci byli vybíráni do královských vojenských oddílů.
Za panování Karla IV. dostali pražští lukostřelci svoji střelnici pod hradbami v blízkosti královského hradu u Prašné brány. Lukostřelci dostávali přímou podporu od samotného Karla IV. Byly pořádány střelecké soutěže a jejich vyvrcholením byly lukostřelecké slavnosti. Nejpočetnějším lukostřeleckým sborem byli lučištníci pražští. Rozvoj lukostřelby došel tak daleko, že se střílelo po všech pražských zahradách a lukostřelba se stala nebezpečnou zábavou. Proto byly lukostřelcům trvale přiděleny říční ostrovy, aby se předešlo nebezpečí častých zranění. Byla to nynější Štvanice a Střelecký ostrov.
V pozdější době pak ustoupil luk palné zbrani.
Provozování lukostřelby jako zábavy a sportu obnovili američtí skauti.
Lukostřelba nechyběla ani na prvních OH v Paříži v roce 1900. Byly zde hlavně zastoupeny Belgie a Francie, kde byla lukostřelba pěstována stále ve šlechtických rodech, kde patřila od středověku k základním prvkům vzdělání.
Moderní zájmová a sportovní lukostřelba se u nás začala provozovat kolem roku 1925. Trvalý rozvoj a uchycení se lukostřelby u nás jako sportu nastal po roce 1928.
V ČR organizují a zajišťují střelbu z luků, dva svazy. Český lukostřelecký svaz, který zajišťuje zejména vztah směrem k OH a k mezinárodní federaci FITA, a Český svaz sportovních kuší a luků 3D, který zajišťuje zejména zájmovou a sportovní střelbu z luků a kuší na terče 3D (trojrozměrné terče).
Lukostřelba ale i střelba z kuší je považována za ideální relaxační činnosti, kterým se dnes věnuje asi 100 miliónů lidí na celém světě. Jenom v Evropě je asi 70% roční nárůst zájemců. Proč tomu tak je? Protože ve většině zemí světa se smí z luků a kuší střílet všude tam, kde neohrozíte zdraví a majetek jiných občanů, tzn. kdekoliv na louce, u lesa, na zahradě apod. Lukostřelecký materiál patří mezi nejlevnější ať v úrovni hobby, nebo na super závodní.
Lukostřelba není jenom závodění. Lukostřelba je zejména zábava, relaxace, životní styl.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Je lepší lukostřelba, šerm nebo střelba z kuše?

Lukostřelba 78.6% (110)
Šerm 10% (14)
Střelba z kuše 11.4% (16)

Komentáře

1 bery O2 bery O2 | E-mail | 2. července 2008 v 21:38 | Reagovat

je to zmrd a žere červený howna xD

2 matsumoto matsumoto | 5. srpna 2009 v 16:09 | Reagovat

prosim Vas, kde ste sa docitali, ze lukostrelba bola na programe starovekych olympijskych hier? Ved je to blud!

3 barmon barmon | 29. října 2009 v 18:29 | Reagovat

kde se dá sehnat luk?

4 Lucka Lucka | 6. srpna 2011 v 16:44 | Reagovat

[3]:Dobrý den,když jsem koukala na internet na luky a kuše našla jsem super stránky-Svět nožů.Luk.terč.2 šípy a touch na šípy.Je to sice Junior sada ale za 890kč!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama