Lukostřelba

16. června 2007 v 17:49 | Martin Volek
Lukostřelba
Stáří luku a šípu se odhaduje asi na 50 000 let. Vznik a používání luku se objevuje ve starší době kamenné. K většímu použití a zdokonalení luku a šípu došlo zhruba o 10 000 let později. Luk a šíp byl vedle ohně jedním z hlavních pomocníků člověka. Bylo to náčiní, které bylo pro člověka rozhodující v opatřování potravy a ve válce. Co do významu pro zachování a vývoj lidského rodu, je objev luku a šípu řazen na třetí místo za objev řeči a ohně. Pravěcí umělci, jejichž malby a kresby jsou uchovány dodnes v různých jeskyních Skandinávie, Španělska a Francie, dotvrzují skutečnost, že tomu tak bylo. Písemným dokladem o používání luku je i biblický Starý zákon, ve kterém můžeme na mnoha místech číst citáty o luku, o střelbě z luku a o šípech a toulech. Luky dosahovaly délky kolem dvou metrů a časem bylo docíleno v jejich výrobě určité dokonalosti.
U některých staroegyptských národů se luk stal posvátným symbolem královské moci, stal se svátostí a byl zasvěcován i božstvu.
Řekové učinili z lukostřelby velký národní sport a lukostřelba byla jedním z hlavních pořadů olympijských her, pořádaných každé čtyři roky k poctě boha Dia a to od roku 776 před Kristem až do roku 394 n.l.
Ve středověku se stal luk a šíp nutnou výzbrojí vojska. Nejlepší lukostřelci byli vybíráni do královských vojenských oddílů.
Za panování Karla IV. dostali pražští lukostřelci svoji střelnici pod hradbami v blízkosti královského hradu u Prašné brány. Lukostřelci dostávali přímou podporu od samotného Karla IV. Byly pořádány střelecké soutěže a jejich vyvrcholením byly lukostřelecké slavnosti. Nejpočetnějším lukostřeleckým sborem byli lučištníci pražští. Rozvoj lukostřelby došel tak daleko, že se střílelo po všech pražských zahradách a lukostřelba se stala nebezpečnou zábavou. Proto byly lukostřelcům trvale přiděleny říční ostrovy, aby se předešlo nebezpečí častých zranění. Byla to nynější Štvanice a Střelecký ostrov.
V pozdější době pak ustoupil luk palné zbrani.
Provozování lukostřelby jako zábavy a sportu obnovili američtí skauti.
Lukostřelba nechyběla ani na prvních OH v Paříži v roce 1900. Byly zde hlavně zastoupeny Belgie a Francie, kde byla lukostřelba pěstována stále ve šlechtických rodech, kde patřila od středověku k základním prvkům vzdělání.
Moderní zájmová a sportovní lukostřelba se u nás začala provozovat kolem roku 1925. Trvalý rozvoj a uchycení se lukostřelby u nás jako sportu nastal po roce 1928.
V ČR organizují a zajišťují střelbu z luků, dva svazy. Český lukostřelecký svaz, který zajišťuje zejména vztah směrem k OH a k mezinárodní federaci FITA, a Český svaz sportovních kuší a luků 3D, který zajišťuje zejména zájmovou a sportovní střelbu z luků a kuší na terče 3D (trojrozměrné terče).
Lukostřelba ale i střelba z kuší je považována za ideální relaxační činnosti, kterým se dnes věnuje asi 100 miliónů lidí na celém světě. Jenom v Evropě je asi 70% roční nárůst zájemců. Proč tomu tak je? Protože ve většině zemí světa se smí z luků a kuší střílet všude tam, kde neohrozíte zdraví a majetek jiných občanů, tzn. kdekoliv na louce, u lesa, na zahradě apod. Lukostřelecký materiál patří mezi nejlevnější ať v úrovni hobby, nebo na super závodní.
Lukostřelba není jenom závodění. Lukostřelba je zejména zábava, relaxace, životní styl.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Je lepší lukostřelba, šerm nebo střelba z kuše?

Lukostřelba 78.7% (111)
Šerm 9.9% (14)
Střelba z kuše 11.3% (16)

Komentáře

1 bery O2 bery O2 | E-mail | 2. července 2008 v 21:38 | Reagovat

je to zmrd a žere červený howna xD

2 matsumoto matsumoto | 5. srpna 2009 v 16:09 | Reagovat

prosim Vas, kde ste sa docitali, ze lukostrelba bola na programe starovekych olympijskych hier? Ved je to blud!

3 barmon barmon | 29. října 2009 v 18:29 | Reagovat

kde se dá sehnat luk?

4 Lucka Lucka | 6. srpna 2011 v 16:44 | Reagovat

[3]:Dobrý den,když jsem koukala na internet na luky a kuše našla jsem super stránky-Svět nožů.Luk.terč.2 šípy a touch na šípy.Je to sice Junior sada ale za 890kč!

5 AWosypoipt AWosypoipt | E-mail | Web | 9. října 2018 v 0:32 | Reagovat

Torsion bras de quelqu'un  est comment dur  votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment  pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre  offre sang loin de votre coeur. Chaque  age votre  determination  bat, il pompe le sang par  vos arteres a la  vacances  de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/achat-cialis-en-italie/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama