Extrémní sporty

6. června 2007 v 16:34 | Martin Volek
Extrémní sporty (extreme sports)
skateboarding
Skateboarding se nám vyvinul ze serfingu. Mořské vlny na silnicích nejsou, takže nová éra a nová zábava na sebe nedala dlouho čekat. A dnes je skateboarding nejpopulárnější extrémní sport na světě! Dnes si přiblížíme jeho historii a vývoj…

Skateboarding - co to přesně znamená?

  • doslova jde o činnost, jakkoliv spojenou se skateboardovým prknem
  • často se řadí do rodiny extrémních sportů, ale také jako umělecký styl

Skateboarding - kdo se mu věnuje?

  • člověk, který se této činnosti věnuje je nazýván skater (čti skejtr), nebo taky skejťák
  • může jít o koníček, sport nebo i klasický druh transportu
  • podle jednoho výzkumu je na světě kolem 13 milionů skateboardistů 80 % z nich začalo jezdit dříve, než jim bylo osmnáct let a podle pohlaví převládájí ze 70 % tvoří muži

Skateboarding - historie

První generace a vznik skateboardingu

Skateboarding jako pokračování serfaření

První skateboard vzniká někdy v roce 1950 a je spojován s rozvojem surfingu v Kalifornii. Byly domácí výroby a tvořila je dřevěná deska na kolečkách a ložiskách z kolečkových bruslí. Původně se této činnosti říkalo "sidewalk surfing", tedy něco jako serfování po chodníku.

Skateboarding a Návrat do budoucnosti

Jeden druh tehdejších skateboardů měl vpředu připevněnu část dřevěné bedny, která se používala jako improvizována řídítka. Pokud byste to chtěli vidět, stačí si pustit film Zpátky do budoucnosti 2, kde hlavní postava Marty McFly přesně takový půjčuje od náhodně projíždějícího dítěte.

Skateboarding a Tony Hawk

Jak se skateboarding vyvíjel, nakonec si vyvinul vlastní styl a dokonce ovlivnil i svého předchůdce - surfing. Nejčastěji zmiňovanými skupinami, které zpopularizovaly tento sport jsou Z-Boys a Bones Brigade (zde patřil i velmi známý Tony Hawk), kteří po roce 1970 vyprodukovali jedny z nejlepších skateboardingových nahrávek, které kdy byly natočeny. Jako první také začali jezdit v prázdných bazenéch.

Druhá generace skateboardingu

Skateboarding a jeho úpravy

V roce 1970 Frank Nasworthy začíná vynalézat skateboardové prkno z polyuretanu. Zlepšení v ovládá a provedení byla tak obrovské, že se skateboarding začal šířit tak, jako nikdy předtím. Spousta společností začala vyrábět povrchové desky (axly). Tím, že bylo dosaženo lepšího ovládání, povrch se začal zužovat a na koncích nadzvedávat, čímž měl skater mnohem lepší možnosti ovládání. Výrobci zkoušeli také mnoho dalších materiálů jako skleněné vlákno a hliník, ale běžná prkna byla a jsou vyráběna z javorové překližky.

Skateboarding a extrémní sporty

Skateři začali vymýšlet nové, složitější triky. Z-Boys byli jedni z prvních, kteří začali jezdi po stěnách venkovních plaveckých bazénů, které zůstaly opuštěné po nedostatku vody v roce 1976. Skateboarding se stal rychlejším a nebezpečnějším. To vedlo k větší odpovědnosti provozovatelů a k větším pojistným částkám, takže mnoho parků bylo uzabřeno. Koncem tohoto desetiletí skateboarding téměř vymizel.

Třetí generace skateboardingu

Vznikla za pomocí skateboardových společností, které velmi aktivně podporovaly skatery a jejich umění. Původní zaměření bylo hlavně na vertikální rampy a u-rampy.

Alan "Ollie" Gefand a jeho přínos

Vylepšením systému bez rukou (tzv. ollie) Alanem Gelfandem v roce 1978 dosahovali skateři obrovských výšek, kde mohli dělat svoje triky. Prkna se opět zvětšila do šířky a dostala i větší a širší kolečka. Ale jak čas pokračoval a skateparků bylo méně a méně, skateři se přeorientovali na to jediné, co jim zbývalo - ulice.

Skateboarding - street skating

Vznikl street skating, který se brzo stal nejpopulárnější variantou. To se opět projevilo na vzhledu a vlastnostech skateboardu, který se nakonec vtiskl do tvarů, jenž známe dnes. Jedním z průkopníků street skatingu se stal Mark Gonzales. Ten se stal prvním člověkem, který pomocí ollie zdolal řadu několika schodů. Třetí skateboardová generace byla téměř zničena globální economickou recesí v devadesátých letech.

Stávající generace

Dominují dva triky: ollie a grind. Většina boardů je široká od 18 do 20 centimetrů a od 76 do 81 centimetrů dlouhá. Kolečka jsou hodně tvrdá, což způsobuje větší rychlost a menší, takže prkno je lehce ovladatelné. Kolečka jsou v průměru od 50 do 58 mm. Většina prknen se stále dělá z kanadského. Freestyle snowboarding
Zahrnuje v sobě hlavně jízdu v neupravených terénech, nejrůznější skoky, otočky, salta a jiné triky, ježdění ve snowparcích a také snowboarding v halfpipe (U-rampa) a zdolávání překážek všeho druhu.
Při freestyle snowboardingu je potřeba získat maximální volnost pohybu při zachování dobré ovladatelnosti snowboardu. Proto se používají měkké boty, freestylová vázání s nízkými opěrkami a snowboardy s nosey (čti nousy - jakési ohyby na koncích prkna) vpředu i vzadu.
Freestyle BMX

Parádní jízda - Freestyle BMX

Řada lidí považuje freestyle BMX spíš za životní styl než za sport. Svým duchem má tato disciplína asi nejblíže skateboardingu, ve kterém, stejně jako v BMX, jde o akci, adrenalin, styl a v neposlední řadě o pohodu a partu kamarádů.
BMX jezdci často vyhledávají i podobné překážky jako skateboardisté, ať už v ulicích města nebo ve skateparcích, stejně tak mají své místo na velké (vertikální) rampě nebo minirampě.
Kolo
BMX se jezdí - jak už bylo řečeno - na malých dvacetipalcových kolech, která například proti horským kolům vynikají jednoduchostí. Žádná přehazovačka, odpružená vidlice nebo složitý hydraulický systém pro brzdění není potřeba.
Při razantní jízdě je pouze nutné, aby kolo bylo bytelné, a v posledních letech je stále důležitější i to, kolik celý stroj váží.
freestyle motocross
Freestyle Motocross (často také značovaný jako FMX nebo Moto-X) je druh motokrosového sportu. Nejde přitom o rychlost závodění, ale o akrobatické dovednosti závodníka ve vzduchu. Závodníci předvádějí nebezpečné kaskadérské kousky při skocích ve výšce 25 až 45 metrů. Brian Deegan jako první na světě předvedl se svou motorkou ve vzduchu obrat o 360 stupňů - tomuto triku se následně začalo říkat "Mulisha Twist". Hlavní freestyle disciplíny jsou Big Air a Freestyle motocross. Dalším motokrosovým odvětvím je Freeride, který představuje volnou jízdu v otevřeném terénu přes přírodní překážky.
basejumping
Je to sport s velkým adrenalinem.Skáče se:z budov (buildingjumping), televizních věží (antennajumping), mostů (spansjumping) a útesů (earthjumping).
surfing
Jezdí se na surfu.Všichni co jezdí tak se snažídostat na vlnu a vydržet tam nejdéle.Na začátkuse surfem se snaží na vlnu dostat tím že si na surf lehne a dělá kraoula když se dostane na vlnu stoupne si a jede podél vlnyaž vlna nespadne.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký sport se vám nejvíce líbí?

skateboarding 39.3% (11)
snowbording 21.4% (6)
freestyle BMX 7.1% (2)
freestyle motocross 14.3% (4)
basejumping 14.3% (4)
surfing 3.6% (1)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama